„Karuzela Kultury”
Projekt ogólnoszkolnych działań wokół kultury wybranych krajów Europy i świata, aktywizujący uczniów, rodziców i nauczycieli .
Cele ogólne przedsięwzięcia:
- Upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o dziedzictwie kulturowym, przyrodniczym wybranych krajów anglojęzycznych, partnerów europejskich w programie ERASMUS oraz naszego kraju.
- Budowanie w uczniach więzi z naszym dziedzictwem kulturowym i potrzeby czerpania z niego.
- Utrwalenie i poszerzenie zdobytych wiadomości z języka polskiego, j. angielskiego, historii, przyrody, matematyki, geografii, chemii dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
- Rozwijanie kreatywności i umiejętności prezentacji własnej twórczości.
- Promocja szkoły w środowisku lokalnym i w mieście poprzez zainteresowanie społeczności lokalnej, władz dzielnicy, przedstawicieli oświaty i kultury oraz środków masowego przekazu realizowanym przez szkołę projektem.
- Integracja społeczności szkolnej: uczniów, rodziców i nauczycieli.
Metody i formy pracy:
- praca zespołowa i grupowa z użyciem metod aktywizujących, działań praktycznych, problemowych, metody projektu,
- gromadzenie informacji na dany temat,
- różnorodne techniki plastyczne i techniczne: malowanie, rysowanie, wycinanie, przyrządzanie potraw,
- tworzenie form przestrzennych z dostępnych materiałów, zastosowanie elementów programowania;
- przekaz wyobrażeń, przeżyć, emocji, odczuć dzieci poprzez elementy dramy, inscenizację, konkursy międzyszkolne (np. quizy, festiwale piosenki)
- tworzenie słowników, relacji dziennikarskich, itp.
- elementy metody Orfa: improwizacje taneczne.
Planowane działania:
Imprezy angażujące społeczność szkolną, lokalną oraz promujące szkołę- współpraca z przedszkolami i szkołami:
- Prezentacja cyklicznych działań szkoły w bielańskich przedszkolach,
- Wigilijne tradycje w krajach UE,
- Dzień otwarty szkoły: Wagary w Warszawie- marzec/ kwiecień (gra terenowa w wybranych miejscach kultury w Warszawie z udziałem zaproszonych uczniów ze szkół bielańskich).
- Dwujęzyczny spektakl słowno- muzyczny.
Koordynacja projektu: Wioletta Czarnecka, Dorota Mucha, Marta Zagubień
Mimo trudnego czasu w roku szkolnym 2019/2020 udało nam się zrealizować następujące działania:
Listopad 2019
Konkurs ZDROWE POTRAWY KUCHNI POLSKIEJ - to pierwsze spotkanie z cyklu Karuzela kultury było poświęcone tradycji i kulturze obowiązującej przy polskim stole, polegającym na przygotowaniu przez uczniów staropolskiej potrawy we współczesnej odsłonie. Do konkursu włączyli się również rodzice, pomagając dzieciom w przygotowaniu dań i dekoracji biesiadnych stołów. Podczas spotkania uczniowie prezentowali teksty z literatury polskiej o zwyczajach i tradycjach panujących w polskiej jadalni.
Grudzień 2019
Uczniowie przygotowali dekoracje na temat obyczajów bożonarodzeniowych na Ukrainie, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Niemczech i w Polsce.
Przedstawiciele klas uczestniczyli w warsztatach florystycznych , na których wykonali stroiki świąteczne. Prace uczniów były piękną dekoracją podczas szkolnego kolędowania. Chór szkolny wykonał w trzech językach: polskim, hiszpańskim i niemieckim kolędę Cicha Noc. W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Styczeń 2020
Rozpoczęto pracę nad scenariuszem i scenografią anglojęzycznego przedstawienia baśni Braci Grimm, pt. „Czerwony Kapturek”- wybuch pandemii korona wirusa uniemożliwił na realizację tego przedsięwzięcia.
Oczywiście nie załamujemy rąk i dalej działamy, a plany na rok szkolny 2020/2021 mamy następujące:
Listopad 2020
Konkurs na weekendowe, rodzinne i zdrowe śniadanie w stylu: greckim, tureckim, hiszpańskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim. Będzie on polegał na przygotowaniu śniadania w wybranym stylu i nakręceniu filmiku zawierającego: przepisy na potrawy (składniki, wartość odżywcza i kaloryczność), przygotowanie potraw i pokaz zastawionego stołu.
Grudzień 2020
Kartka wideo do naszych przyjaciół za granicą- nagranie życzeń świątecznych i noworocznych, wysłanie ich do współpracujących szkół.
Styczeń - marzec 2021
Przeprowadzenie drużynowego konkursu filmowego dla uczniów ze szkół w naszej dzielnicy, pt. ”Bielańskie opowieści filmowe”
Kwiecień- maj 2021
Przeprowadzenie Bielańskiego drużynowego konkursu wiedzy o geografii i kulturze wybranych krajów Europy, pt. „Europejskie Omnibusy”.
Maj - czerwiec 2021
Europejskie graffiti- wykonanie wielkoformatowych prac plastycznych, prezentujących znane i mniej znane zabytki wybranych krajów, które nasi uczniowie odwiedzili w ramach projektu Erasmus +.