• „Karuzela Kultury”

Projekt ogólnoszkolnych działań wokół kultury wybranych krajów Europy i świata, aktywizujący uczniów, rodziców i nauczycieli .

Cele ogólne przedsięwzięcia:

• Upowszechnienie wśród uczniów wiedzy o dziedzictwie kulturowym, przyrodniczym wybranych krajów anglojęzycznych, partnerów europejskich w programie ERASMUS oraz naszego kraju.
        • Budowanie w uczniach więzi z naszym dziedzictwem kulturowym i potrzeby czerpania z niego.
        • Utrwalenie i poszerzenie zdobytych wiadomości z języka polskiego, j. angielskiego, historii, przyrody, matematyki, geografii, chemii dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
        • Rozwijanie kreatywności i umiejętności prezentacji własnej twórczości.
        • Promocja szkoły w środowisku lokalnym i w mieście poprzez zainteresowanie społeczności lokalnej, władz dzielnicy, przedstawicieli oświaty i kultury oraz środków masowego przekazu realizowanym przez szkołę projektem.
        • Integracja społeczności szkolnej: uczniów, rodziców i nauczycieli.

Metody i formy pracy:

• praca zespołowa i grupowa z użyciem metod aktywizujących, działań praktycznych, problemowych, metody projektu,
        • gromadzenie informacji na dany temat,
        • różnorodne techniki plastyczne i techniczne: malowanie, rysowanie, wycinanie, przyrządzanie potraw,
        • tworzenie form przestrzennych z dostępnych materiałów, zastosowanie elementów programowania;
        • przekaz wyobrażeń, przeżyć, emocji, odczuć dzieci poprzez elementy dramy, inscenizację, konkursy międzyszkolne (np. quizy, festiwale piosenki)
        • tworzenie słowników, relacji dziennikarskich, itp.
        • elementy metody Orfa: improwizacje taneczne.

Planowane działania:

Imprezy angażujące społeczność szkolną, lokalną oraz promujące szkołę- współpraca  z przedszkolami i szkołami:

• Prezentacja cyklicznych działań szkoły w bielańskich przedszkolach,
        • Wigilijne tradycje w krajach UE,
        • Dzień otwarty szkoły: Wagary w Warszawie- marzec/ kwiecień (gra terenowa w wybranych miejscach kultury w Warszawie z udziałem zaproszonych uczniów ze szkół bielańskich).
        • Dwujęzyczny spektakl słowno- muzyczny.

Koordynacja projektu: Wioletta Czarnecka, Dorota Mucha, Marta Zagubień

• Mimo trudnego czasu w roku szkolnym 2019/2020 udało nam się zrealizować następujące działania:

Listopad 2019

Konkurs ZDROWE POTRAWY KUCHNI POLSKIEJ - to pierwsze spotkanie z cyklu Karuzela kultury było poświęcone tradycji i kulturze obowiązującej przy polskim stole, polegającym na przygotowaniu  przez uczniów staropolskiej potrawy we współczesnej odsłonie. Do konkursu włączyli się również rodzice, pomagając dzieciom w przygotowaniu dań i dekoracji biesiadnych stołów. Podczas spotkania uczniowie prezentowali teksty z literatury polskiej o zwyczajach i tradycjach panujących w polskiej jadalni.

Grudzień 2019

Uczniowie przygotowali dekoracje na temat obyczajów bożonarodzeniowych na Ukrainie, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Niemczech i w Polsce.

Przedstawiciele klas uczestniczyli  w warsztatach florystycznych , na których  wykonali stroiki świąteczne. Prace uczniów były piękną dekoracją podczas szkolnego kolędowania. Chór szkolny wykonał w trzech językach: polskim, hiszpańskim i niemieckim kolędę Cicha Noc. W uroczystości wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Styczeń 2020

Rozpoczęto pracę nad scenariuszem i scenografią anglojęzycznego przedstawienia baśni Braci Grimm, pt. „Czerwony Kapturek”- wybuch pandemii korona wirusa uniemożliwił na realizację tego przedsięwzięcia.

Oczywiście nie załamujemy rąk i dalej działamy, a plany na rok szkolny 2020/2021 mamy następujące:

Listopad 2020

Konkurs na weekendowe, rodzinne i zdrowe śniadanie w stylu: greckim, tureckim, hiszpańskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim.  Będzie on polegał na przygotowaniu śniadania w wybranym stylu i nakręceniu filmiku zawierającego: przepisy na potrawy  (składniki, wartość odżywcza i kaloryczność), przygotowanie potraw i pokaz zastawionego stołu.

Grudzień 2020

Kartka wideo do naszych przyjaciół za granicą- nagranie życzeń świątecznych i noworocznych,  wysłanie ich do współpracujących szkół.

Styczeń - marzec 2021

Przeprowadzenie drużynowego konkursu filmowego dla uczniów ze szkół w naszej dzielnicy, pt. ”Bielańskie opowieści filmowe”

Kwiecień- maj 2021

Przeprowadzenie Bielańskiego drużynowego konkursu wiedzy o geografii i kulturze wybranych krajów Europy, pt. „Europejskie Omnibusy”.

Maj - czerwiec 2021

Europejskie graffiti- wykonanie wielkoformatowych prac plastycznych, prezentujących znane i mniej znane zabytki wybranych krajów, które nasi uczniowie odwiedzili w ramach projektu Erasmus +.