• Darmowe lektury w ramach Czwartego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

• 04.02.2021 19:41
        • W ramach realizacji Priorytetu 4. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne, zawierające lektury – zarówno obowiązkowe, jak i uzupełniające – znajdujące się w domenie publicznej. Dostęp do tych publikacji jest dla uczniów i nauczycieli darmowy i nie wymaga logowania. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE posiadają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

• W ramach Priorytetu 4. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała także 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które można pobrać za darmo z POLONY.

Ponadto przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY, a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.

Kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach Priorytetu 4 NPRCz jest digitalizacja i udostępnienie w POLONIE kolekcji tematycznych materiałów pomocniczych dla szkół pozwalających na prowadzenie zajęć online. Wśród ponad 500 kolekcji znalazły się m.in. kolekcje dotyczące władców Polski zawierające najważniejsze publikacje i źródła historyczne prezentowane w POLONIE, kolekcje związane z nazwiskami najwybitniejszych polskich pisarzy, w których poza ich publikacjami znajdują się również teksty dotyczące ich twórczości oraz inne dokumenty z nią związane. Powstały również kolekcje rozwijające zainteresowania uczniów.

Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

Kolejnym zadaniem zrealizowanym przez Bibliotekę Narodową w ramach Priorytetu 4 NPRCz jest zakup licencji do całości lub części utworów m.in. Zbigniewa Herberta, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka, Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego, Poli Gojawiczyńskiej, Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Piotra Matywieckiego, Urszuli Kozioł, Jacka Bocheńskiego. Dzięki tym działaniom w polona.pl znajdzie się twórczość ponad 120 polskich pisarzy i poetów, która do tej pory ze względu na ochronę praw autorskich nie mogła być prezentowana w internecie. Wszystkie publikacje, do których BN uzyskała licencje, zostaną zdigitalizowane i udostępnione za pośrednictwem POLONY za darmo również w formatach pozwalających na korzystanie z nich na czytnikach (EPUB, MOBI, PDF).